Ako vybrať aparatúru pre univerzálne použitie?

Ozvučte väčšie priestory jediným zariadením.

Ozvučte väčšie priestory jediným zariadením.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Účel a požiadavky

Ako napovedá samotný názov, univerzálne aparatúry sú vhodné pre rôzne typy využitia. Hudbu môžu reprodukovať nielen z rôznych prehrávačov, telefónov či počítačov, ale aj z mikrofónov a pripojených hudobných nástrojov. Okrem domáceho počúvania tak nájdu uplatnenie pri rôznych večierkoch, nástrojových skúškach, karaoke, busking či prednáškach. Definovať si, na čo bude aparatúra využívaná, je dôležité najmä s ohľadom na počet a typ vstupov, výkon, prenosnosť a typ napájania.

Ak nebudete aparatúru používať iba na jednom mieste, zaujímajte sa o to, ako dobre sa s ňou manipuluje. Rozhodne berte do úvahy hmotnosť, pretože tieto zariadenia môžu vážiť aj dvadsať kilogramov. Ďalej sa zamerajte na rôzne spôsoby, ktorými sa výrobcovia snažia prenosnosť uľahčiť. Minimom je rúčka, u ťažších prístrojov príde vhod výsuvná rukoväť v kombinácii s kolieskami. Ak aparatúru hodláte využívať aj mimo dosahu elektrickej siete, vyberte model disponujúci vlastným akumulátorom so zodpovedajúcou dĺžkou výdrže.

Ak budete mať jasnejšie v základných parametroch, môžete sa zamerať aj na ďalšie doplnkové funkcie. Medzi nimi možno spomenúť napríklad Bluetooth pre bezdrôtové pripojenie, čítačku pamäťových kariet, vlastný displej, podsvietenie, kolieska pre ľahké prevážanie a mnoho ďalšieho. 

Materiál a kvalita spracovania

Prevažná väčšina aparatúr je vyhotovená prevažne z plastov. Kov niekedy býva využívaný na exponovaných častiach, ako sú rukoväte, tlačidlá alebo ochranná mriežka pred reproduktormi. Kvalita plastových konštrukcií sa rôzni - dôležité je, aby plasty boli dostatočne silné, starostlivo zlícované a nedochádzalo k ich prehýbaniu.

Zamerajte sa tiež na povrchovú úpravu. Nie je príliš vhodný lesklý povrch, ktorý sa veľmi ľahko zašpiní a poškriabe. Lepším variantom je prevedenie matné alebo pogumované, čo zabraňuje tomu, aby sa aparatúra pri manipulácii nevyšmykovala z rúk.

Dizajn

Univerzálne aparatúry zoženiete v širokej škále podôb - od nenápadných jednoliatych reproboxov až po výrazné prístroje s rôznofarebným podsvietením. Tu záleží predovšetkým na vašich preferenciách a využití. Kým pre prednášky bude vhodnejší jednoduchý reprobox neodpútavajúci pozornosť, na večierku naopak môže výrazná aparatúra s rôznofarebným podsvietením dotvoriť atmosféru. 

Cena

Základné univerzálne aparatúry sa pohybujú medzi 115-200 eurami. Ide o prístroje s nižším výkonom, vhodné skôr do interiérov, s priemernou kvalitou zvuku bez širších možností nastavenia. V hladine 200-400 eur už dosiahnete na veľmi slušne hrajúce aparatúry s rozsiahlou výbavou a vyšším výkonom. Rozmedzie 400-800 eur je vymedzené pre vysoko výkonné zariadenia s veľmi kvalitným zvukom a rozsiahlou ponukou konektivity aj doplnkových funkcií.

stojany

Parametre

Výkon

Čím väčší je výkon aparatúry, tým hlasnejšie dokáže reprodukovať zvuk. Výrobcovia väčšinou udávajú tzv. RMS výkon, čo značí maximálny výkon, ktorý dokáže aparatúra vyvinúť kontinuálne, bez toho aby došlo k jej poškodeniu. Niekedy sa môžete stretnúť aj s údajom o maximálnom výkone, pri ňom však nie je možné zariadenie dlhodobo prevádzkovať. Údaj je zvyčajne súčtom všetkých reproduktorov, v podrobnejších špecifikáciách však väčšinou nájdete aj informácie o výkone jednotlivých častí.

Pre použitie na domácich večierkoch vám postačia aparatúry s výkonom okolo 50 - 80 W. Pre väčšie miestnosti vyžadujte výkon aspoň 100 W a v prípade rozľahlejších priestorov alebo vonkajšieho použitia hľadajte aparatúry s aspoň 200 W

Príkon

Udáva výšku elektrického výkonu, ktorú potrebuje zariadenie pre svoj chod. Čím je táto hodnota vyššia, tým viac elektrickej energie aparatúra pri prevádzke spotrebuje.

Počet reproduktorov

Väčšina aparatúr je tvorená viacerými reproduktormi - niekedy bývajú súčasťou jedného tela, ale môže ísť aj o dva alebo viac samostatných kusov. U jednoduchších zariadení ide obvykle o reproduktory pokrývajúce celé zvukové spektrum. Lepšie aparatúry využívajú kombináciu subwooferov a výškových reproduktorov, čo prináša kvalitnejší zvuk najmä práve v okrajových frekvenciách. 

Frekvenčný rozsah

Tento parameter udáva, v akých frekvenciách dokáže reproduktor vydávať zvuk. Vo väčšine prípadov dokážu aparatúry pokryť celé pásmo 20 - 20 000 Hz, ktoré je bežne počuteľné ľudským sluchom. Niektoré zariadenia majú potom rozsah ešte širší, v praxi to ale neznamená príliš veľkú zmenu a vo všeobecnosti údaj o frekvenčnom rozsahu o kvalite zvuku príliš nevypovedá.

Napájanie

Zatiaľ čo niektoré aparatúry hrajú iba po pripojení do elektrickej siete, iné majú aj vlastný vstavaný akumulátor.

Rôzni sa kapacita a doba výdrže akumulátorov, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 4 - 20 hodín. Údaj deklarovaný výrobcom môže byť niekedy nadnesený, spoľahlivejšie je preto vyhľadať reálne skúsenosti užívateľov. Navyše veľmi záleží na tom, s akým výkonom bude reproduktor používaný - niekedy je maximálna hlasitosť pri používaní batérie obmedzená. Okrem výdrže sa zamerajte aj na dobu nabíjania - zatiaľ čo sa niektoré prístroje nabijú počas niekoľkých málo hodín, u iných to môže trvať aj poldeň.

U zariadení s pripojením do siete sa zamerajte na dĺžku prívodného kábla.

Rozmery a hmotnosť

Aparatúry dosahujú rôznych rozmerov, zvyčajne sa svojou veľkosťou blížia bežnej príručnej batožine - majú tak okolo pol metra na výšku, o niečo menej na šírku a približne 30 cm do hĺbky. Samozrejme stretnete sa aj s väčšími i menšími prístrojmi, rovnako tak existujú aparatúry zložené z viacerých kusov. Čím je aparatúra väčšia, tým vyšší bude pravdepodobne aj jej výkon a vernejšie podanie basov, ani to ale nemusí byť pravidlom.

Hmotnosť aparatúr sa pohybuje zhruba od 5 do 15 kilogramov. Ľahšie zariadenia sú príjemnejšie na prenášanie, tie ťažšie väčšinou disponujú pevnejšou konštrukciou a väčším výkonom. Dôležitý je tento parameter hlavne s ohľadom na požadovanú mobilitu.

přenosný

Funkcie a možnosti

  • Bluetooth - pomocou Bluetooth môžete k aparatúre jednoducho pripojiť telefón či iné zariadenie a prehrávať z neho hudbu.

  • FM Tuner - integrovaný FM tuner vám umožní naladiť si rozhlasové stanice vysielajúce v pásme FM.

  • Displej - niektoré aparatúry disponujú integrovaným displejom. Obvykle ide o menšie čiernobiele panely, ktoré vám zobrazia prevažne informácie o prehrávaných skladbách, zvolenom vstupe, nastavení zvuku a stavu batérie.

  • Diaľkové ovládanie - najmä k väčším aparatúram pribaľujú často výrobcovia i diaľkové ovládanie. Niekedy majú len základné funkcie typu ovládanie hlasitosti a prepínanie vstupov či skladieb, inokedy umožňujú aj podrobnejšie ladenie zvuku alebo ovládanie osvetlenia, ak ním prístroj disponuje.

  • Držadlo a kolieska k manipulácii - pretože sú aparatúry zvyčajne pomerne rozmerné zariadenia, výrobcovia sa snažia ich prenášanie rôznymi spôsobmi uľahčiť. Môže ísť napríklad o jednoduchú rukoväť na dlhšej strane prístroja, ale aj o vysúvaciu rukoväť v kombinácii s kolieskami podobne ako u cestovných kufrov.

  • Integrované chladenie - výkonnejšie aparatúry sa pri používaní môžu zahrievať, najmä ak prehrávajú na vyššiu hlasitosť. Preto ich výrobcovia môžu osadiť vlastným chladiacim ventilátorom, ktorý teplotu pomáha znižovať. Nevýhodou je, že ventilátor sám o sebe vydáva hluk, čo môže byť viditeľné pri nižšej hlasitosti. Ak je ale chladenie dobre vyriešené, vetrák by sa mal spínať iba vtedy, ak ho reproduktor spoľahlivo prehluší.

  • 6,3 mm jack konektor - široký 6,3 mm jack konektor slúži na pripojenie profesionálnych mikrofónov a hudobných nástrojov, ako sú napríklad elektrické gitary či bicie.

  • XLR konektor - ide o ďalší typ konektora, ktorý využívajú profesionálne mikrofóny.

  • AUX vstup - umožňuje pripojiť externé zariadenie pomocou AUX kábla a prehrávať z neho hudbu. Počítajte s tým, že AUX dokáže prenášať iba samotný zvuk, napríklad prepínanie skladieb tak budete musieť vykonávať priamo na zariadení, z ktorého je hudba prehrávaná.

  • MP3 - aparatúra podporuje najbežnejší stratový formát pre hudobné súbory - MP3.

  • USB - prostredníctvom USB pripojíte ako pamäťové úložisko typu externý hard disk alebo flash disk, tak aj zariadenie typu mobilný telefón alebo hudobný prehrávač. Následne môžete cez USB do aparatúry odosielať súbory na prehrávanie. Niektoré aparatúry tiež umožňujú zariadenie prostredníctvom USB dobíjať.

  • Čítačka kariet - niektoré aparatúry dokážu čítať pamäťové karty a prehrávať z nich súbory. Obvykle sú podporované karty v štandardnom formáte SD, niekedy v menšom microSD používaným hlavne u mobilných telefónov a hudobných prehrávačov.

  • Ground Lift spínač - slúži na prerušenie uzemňovacích slučiek. Tie vznikajú prenosom elektrickej energie v okruhu prepojených zariadení, čo môže mať za následok rušivé bzučanie v reprodukovanom zvuku.

  • AutoEQ - automatická ekvalizácia zvuku znamená, že aparatúra samostatne prispôsobí charakteristiku zvuku pripojenému zariadeniu.

  • Stojan a obal v balení - aparatúry určené na statické využitie bývajú často umiestňované na stojany pre zvýšenie dosahu reprodukcie. Niektorí výrobcovia tieto stojany k aparatúram rovno pribaľujú, často navyše aj vo variante, ktorý umožňuje nastavenie výšky. Ďalej môže byť súčasťou balenia tiež ochranný obal, a to buď iba mäkký textilný, alebo i tvrdý škrupinový, ktorý ochráni aparatúru pri transporte.